Скај не попуштаат: Во Британија нема бесплатен пренос од Абу Даби

И покрај епската пресметка за титулата во Формула 1, Скај не планира да дозволи бесплатен телевизиски пренос во Велика Британија за Големата Награда на Абу Даби, финалето од сезоната кое веројатно ќе ги реши двете титули.

По неколку сезони доминација на Луис Хамилтон, седумкратниот светски шампион се сретна со најтешкиот ривал во неговата кариера оваа сезона, Макс Верстапен од Ред Бул. Дваесет трки поминаа, со каталог на возбудливи моменти од тркало до тркало меѓу парот, вклучително и неколку големи судари, во сезоната што ќе биде една од највозбудливите во Формула 1.

Со тоа што Верстапен води во шампионатот за возачи со само осум поени пред Хамилтон на 2 трки до крајот, постојат сите шанси оваа битка да трае до финалето на сезоната во Абу Даби.

Ако тоа се случи, ќе биде прв пат од 2016 година кога Нико Розберг го победи својот тимски колега од Мерцедес, Хамилтон, до титулата на последниот ден од сезоната на патеката Јас Марина.

Во Велика Британија, во неколку претходни прилики беше случај дека спортски настан од големо значење што вообичаено би бил достапен на платена телевизија, исто така, се прикажува на телевизија бесплатно.

Неодамна, Амазон Прајм му дозволи на Канал 4 во живо да го прикаже финалето на тенисот на УС Опен, на кое беше прикажана британката Ема Радукану, која победи на натпреварот, завршувајќи со еден од најголемите пресврти во спортот.

Сепак, Скај, кој има ексклузивни права за прикажување на Формула 1 во живо во Обединетото Кралство, не планира да дозволи Канал 4 да нуди пренос во живо за Големата Награда на Абу Даби во 2021 година. Наместо тоа, се очекува системот да остане ист, при што Канал 4 ќе прикажува одложени квалификации и моменти од трката.

Говорејќи за Моторспорт, портпарол на Скај потврди:

Трката веројатно нема да биде бесплатна за емитување на 12 Декември. Најдобрите моменти ќе бидат достапни на Канал 4 како и секогаш.

Сепак, пред Формула 1 да се упати во Абу Даби, Верстапен би можел да го освои својот прв шампионат за возачи на инаугуративната трка за Големата Награда на Саудиска Арабија, доколку ја зголеми својата моментална предност од осум поени пред Хамилтон на 26 или повеќе.